Sınav İngilizcesi

İngilizce yeterliliğinizi ispatlamanız gereken durumlarda bazı sınavlara girmeniz gereklidir. Bu sınavların her birinin formatı farklı olduğu için hazırlık aşamasında da ona göre bir eğitim alınması önemlidir. Ayrıca, başvurulan yere göre de sınav türleri çeşitlilik gösterir.

Wimbledon Language Academy’de PTE, IELTS, TOEFL, YDS ve TOEIC gibi hem yerel hem de uluslararası geçerliliği bulunan sınavlara özel eğitimler alabilirsiniz.

Her sınavın formatına özel olarak hazırlanan eğitim sizlerin en yüksek puanları almanıza yardımcı olur. Wimbledon LA sınav İngilizcesi programlarında, o sınavlara öğrenci hazırlamak üzere özel olarak seçilen öğretmenler tarafından dersler alırsınız.

Yeterlilik sınavlarının eğitmenleri de daha önce bu yeterlilik sınavlarını vermiş, tecrübesi olan profesyonel öğretmenlerdir. Dolayısıyla size hem sınav öncesinde hem de esnasında uygulamanız gereken yöntemleri etkili bir şekilde öğretirler.

Wimbledon Language Academy’de her türlü İngilizce yeterlilik sınavına hazırlanabilir, hedeflediğiniz puanı alacak seviyeye kısa sürede ulaşabilirsiniz.

PTE ACADEMIC (Pearson Test of English)

PTE Academic (Pearson Test of English); dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerisinin değerlendirildiği bilgisayar tabanlı, güvenilir bir İngilizce yeterlilik sınavıdır.

İngilizce dil yeterliliğini kısa sürede belgelemek, esnek sınav tarihlerinden faydalanmak, 2 yıl boyunca sınırsız sınav sonuç belgesi almak ve diğer avantajları için PTE Academic’i tercih edebilirsiniz.

PTE Academic sınavını tamamlamak için onaylı bir Pearson test merkezinde bulunmanız gerekir. Sınav esnasında soruları dinlemek, okumak ve cevaplandırmak için bir bilgisayar ve mikrofonlu kulaklık kullanırsınız. Üç saatlik sınav oturumu, bir arada alınan konuşma ve yazma, dinleme ve okuma olmak üzere üç bölümden oluşur.

Bu sınavda çoktan seçmeli sorulardan makale yazımına, bilgilerin yorumlanmasına kadar değişik formatlarda yirmi farklı soru bulunur. PTE Academic, gerçek hayatta kullanılan akademik İngilizce dil becerisini değerlendirdiğinden, sınav esnasından derslerden bölümler duyar, grafikler ve çizimler görürsünüz.

Sınav kapsamında İngiliz ve Amerikan aksanından ana dili İngilizce olmayan kişilerin aksanına kadar değişik aksanlar duyacağınız için gündelik yaşamda karşılaşabileceğiniz farklı aksanları sınavda görebilirsiniz.

Not: YDS denkliği gereken durumlar için PTE Academic Sınavına, devlet üniversitesinde bulunan test merkezlerimizden birinde katılmanız gerekmektedir.

Hazırlık Atlama – Proficiency

Wimbledon Language Academy üniversitelerin hazırlık atlama sınavlarına yönelik birebir ve grup eğitimleri de verir.

Bu eğitim programlarında esas olan hazırlık atlama sınavına gireceğiniz üniversitenin soru tarzına ve tekniğine yönelik bir bilgi sağlamaktır. Çünkü Proficiency sınavları üniversiteden üniversiteye farklılık gösterir. Üniversiteyi kazanan öğrenciler, proficiency formatındaki düzey belirleme sınav sonuçlarına göre gruplara yerleştirilir ve hangi seviyede İngilizce bilgisine sahipse o seviyeden üniversite öğrenim hayatına başlayabilir.

Eğitim boyunca pratiğinizi geliştirmek için deneme sınavları yapılır ve böylece öğrencilerin zayıf yönleri tespit edilir ve geliştirilir. Uygulanacak metotlar, sınav format bilgisi, sınav teknikleri ve gramer takviyesi içeriği tamamen başarıyı hedefleyecek şekilde seçilir.

Her yıl üniversitelerin hazırlık atlama sınavlarına yönelik müfredatlar Wimbledon Academy’nin eğitim koordinatörleri tarafından güncellenerek oluşturulur ve eğitimler bu müfredatlara uygun olarak verilir.

IELTS (International English Language Testing System)

IELTS belki de yurt dışında eğitim ve kariyer hedefi bulunanlar için en önemli sınavlardan biridir. Bu sınav dünya çapında kabul görür. İngilizce dil yeteneğiniz; sınav süresinde dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak ayrı ayrı ölçülür. IELTS toplam süresi 2 saat 45 dk’dır.

-Dinleme (4 bölüm, 40 soru, 30 dk.)

-Genel İngilizce Okuma (3 bölüm,40 soru,60dk.) – Akademik İngilizce Okuma (3 bölüm,40 soru,60 dk.)

-Genel İngilizce Yazma (2 konu,150-250 kelime,30 dk.) – Akademik İngilizce Yazma (2 konu,150-250 kelime,60 dk.)

-Konuşma (11-14 dk.)

İngiltere kökenli olan bu sınav IELTS Academic ve IELTS General olmak üzere iki türlü yapılır.

IELTS General genellikle özel sektörde çalışmak isteyen ya da ek maaş almak isteyen adayların talep ettikleri bir sınav iken,

IELTS Academic yurt dışında eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerden istenen bir sınavdır. Türkiye’deki bazı üniversiteler de hazırlık atlamada bu sınavı kabul ederler.

Wimbledon Language Academy eğitim direktörleri tarafından öğrenciler, İngilizce eğitimlerinden önce seviye belirleme sınavına alınarak bütün bu yetileri değerlendirilir ve hedeflediği puan aralığı ve ihtiyaçlarına göre eğitimi düzenlenir.

Wimbledon Academy sınav dönemlerinde başvuru yapacak öğrencilerinden gruplar oluşturarak, tüm temsilciliklerinde sınav organizasyonu yapma hakkına sahiptir. Dolayısıyla Wimbledon bu hakkı ile IELTS Yetkili Sınav Merkezi’dir.

TOEFL(Test of English as a Foreign Language)

Yurt dışında kariyer ve eğitim fırsatları için önemli olan bir diğer İngilizce yeterlilik sınavı da TOEFL’dır.

Wimbledon Language Academy “TOEFL Yetkili Eğitim” merkezidir.

TOEFL hazırlık eğitimleri öğrencilerin okuma, yazma, dinleme, konuşma yetilerini sorgulayan ve bu yetilerin kazanılmasına dair özel olarak hazırlanan programlardır. Wimbledon Academy eğitim direktörleri tarafından öğrenciler eğitimden önce seviye belirleme sınavına alınarak bütün bu yetileri değerlendirilir ve hedeflediği puan aralığı ve ihtiyaçlarına göre eğitimi düzenlenir.

TOEFL hazırlık eğitim programı, daha önceki yılların TOEFL sınavı soruları titizlikle incelenerek hazırlanan programlardır.

Bu doğrultuda daha önce sıklıkla soru gelmiş gramer konularına ve daha önce çıkmış ya da çıkması muhtemel kelimelere öncelik vermek suretiyle, IBT TOEFL sınavında sınanan dört beceri üzerinde durulur.

Bu dört beceri konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerileridir. TOEFL 3,5 saat ile 4 saat arası bir sürede tamamlanır ve bu süre içerisinde kısa bir ara verilir.

Bilgisayarlı TOEFL esnasında öğrencinin yanında bir rehber ve gözetmen öğretmen vardır. Bu öğretmen, testin nasıl yapılacağını, bilgisayarın kullanımı ve diğer konularda teknik destek sağlar.

Listening: 40-60 Dakika (28-39 soru)

Reading: 54-72 Dakika (30-40 soru)

Break(mola): 10 Dakika

Speaking: 15-20 Dakika

Writing: 50 Dakika

Dinleme (Listening): Konuşmaları, konferansları ve konuşmacıları anlama becerisini ölçer.

Okuma (Reading): Akademik metinleri anlama ve çeşitli konulardaki bilgileri çıkarma becerisini ölçer.

Konuşma (Speaking): Doğaçlama konuşma, yetenekleri değerlendirir.

Yazma (Writing): Belirli bir konuda bir makale yazma becerisini ölçer.

Yeterli bir TOEFL puanı, öğrencilerin yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilmesini, yurt içinde İngilizce öğretim yapmakta olan birçok üniversitenin hazırlık sınıflarından muaf olmasını ve yurtdışında dil eğitimi almış öğrencilerin dil denkliklerini sağlar. Dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda TOEFL sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce yeterlilik belgesi olarak kabul eder.

YDS (Yabancı Dil Sınavı)

Ülkemizde çeşitli yabancı dillerin bilgisini ve yeterliliğini ölçmek amacıyla düzenlenen YDS, birçok öğrenci ve profesyonel için önemli bir sınav olarak görülür. Bu sınav, genellikle lisans ve yüksek lisans düzeyindeki programlara başvuruda bulunan adayların yabancı dil seviyelerini belirlemek amacıyla kullanılır.

YDS'ye hazırlanma süreci, dil bilgisini geliştirmek ve sınav formatına alışmak adına önemlidir. Wimbledon LA, YDS hazırlık programları ile kişilerin bu sınavlara yeterli düzeyde hazırlanmalarına yardımcı olur. Eğitim programı boyunca öğrencilerin sınava yönelik çalışmaları sağlanır. Ayrıca öğretmenler, önceki sınav sorularını çözerek öğrencilerin sınav formatını anlamaları ve sınav stratejilerini geliştirmelerine de yardımcı olur.

Wimbledon LA ile hedeflediğiniz puanı alabilecek düzeyde hazırlanacağınız YDS, pek çok üniversitede lisans üstü eğitimler almanızı ve hedeflediğiniz kariyerde öne çıkmanızı sağlar.

TOEIC (Test of English for International Communication)

TOEIC®, Test Of English for International Communication, TOEFL sınavını da geliştiren Amerikan menşeli ETS’nin (Educational Testing Service) İş İngilizcesine yönelik iletişim becerilerini ve yeterliliği ölçmek için hazırlanan bir sınavdır.

Türkiye’de genellikle bankalar, kurumsal şirketler ve danışmanlık firmaları tarafından tercih edilen bu sınava dünya çapında her yıl yaklaşık 6 milyon aday girer.

Paper-based formatında hazırlanan TOEIC sınavı çoktan seçmeli 200 sorudan oluşur. Sınav dinleme ve okuma olmak üzere iki bölümden oluşur. Dinleme bölümünde gösterilen fotoğraflar ve kısa konuşmaların açıklamaları 100 soru olarak sorulur. Okuma bölümünde ise okuduğunu anlama, boşluk doldurma ve cümle tamamlama gibi soru çeşitleri vardır. TOEIC sınavının puanlama sistemi 10/990 olarak belirlenmiştir.

TOEIC Konuşma ve Yazma sınavı ayrı bir sınavdır ve bu sınava dinleme ve okuma sınavından bağımsız olarak, yalnızca arzu edilirse girilir. TOEIC konuşma ve yazma sınavına okuma ve dinleme sınavından ayrı olarak internet üzerinden girilebilir. Konuşma ve yazma sınavı için sınav tarihinden en az 15 gün önce kayıt yaptırmak gereklidir.

Kariyerinde İngilizce yeterliliğini ispatlamak isteyen öğrenciler bu sınava Wimbledon LA ile hazırlanabilir.


Mobil Uygulamamızı indirmek için tıklayınız.

Whatsapp