Dil öğrenme gelişiminizi yalnızca dilbilgisi ve yazılı metinlere mi odaklıyorsunuz? Daha sonra ezberlemek için yığınla kelime mi yazdınız? İşin içinden çıkamayıp detaylarda kayboluyor musunuz? Neredeyse hepimiz bunları yaşamışızdır! Elbette bu hedefler de yeni bir dil öğrenmede ve yazma, okuma ve dinleme bilgisini edinmede önemlidir. Ama durun! Akıcı konuşmanın en önemli unsurlarından birini unutmayın: iletişim.

Bizler Wimbledon’da konuşmaya önem veriyoruz. Öğrencilerimizin kendilerini en iyi şekilde ifade etmelerini istiyoruz. Anadilinizden ya da hedef dili anadili olarak konuşan biriyle yabancı dilde konuşurken rahat hissetmeniz çok önemli. Tam da bu yüzden tüm öğrencilerimize ömür boyu ücretsiz olarak katılım sağlayabilecekleri konuşma etkinlikleri sunuyoruz. Tecrübeli eğitmenlerimizin tüm desteğiyle mümkün olabilecek en iyi dil eğitimini vermeye odaklanıyoruz. Konuşma etkinlikleri kişinin kendisini zorlaması, cesaretlendirmesi ve motive etmesi için en iyi yollardan biridir. Her yaştan herkesin katılabileceği çeşitli seviyelerde konuşma etkinlikleri oluşturarak bulunduğunuz ortamda rahat hissetmenizi sağlarız. 

Konuşmak ve dıştan okumak da hedef dilinizde konuşma yetkinliğinizi geliştirmek için iyi yöntemlerdendir. Eğer bir şeyler yazıyorsanız yazdığınız şeyi dışınızdan okumayı deneyin. Kendinize sorular sorup cevaplayın. Eğer bir şeyler okuyorsanız, bu bir gazete, blog yazısı ve hatta bir mesaj olabilir, sesli bir şekilde okumayı deneyin. Deneyin ve bizlere yapabildiğinizi gösterin! Bu teknik pek çok öğrenci tarafından denenmiş ve onaylanmış bir tekniktir ve sizi çok farklı seviyelere getirebilir. 

Taklit etmek hedef dili edinmenin çok etkili bir yoludur. Saçmalıyor gibi gözükmeye aldırış etmeyin, eğlenmeye bakın. Farklı aksanları ve konuşma tarzlarını taklit etmek gelişmenizde sizlere çok yardımcı olacaktır. Bu bir film ya da dizi yoluyla olabilir, dikkatlice dinleyin, izlediğiniz şeyi durdurun ve tekrar edin. Ancak altyazıları kapatmayı unutmayın, aksi takdirde kelimenin telaffuzunu yakalamaya ve söylemeye çalışmaktan çok yazılı kelimelere odaklanırsınız. Bu, filmleri hiç altyazı olmadan izlememeniz gerektiği anlamına gelmez. Altyazılar kelime dağarcığımızı genişletmenin harika yollarındandır, sadece hangi beceriyi geliştirmeye çalıştığınızı bildiğinizden emin olun. 

Kelime dağarcığından bahsetmişken, yeni kelimeler öğrenirken yeni öğrenilen kelimelerle cümleler yazmak akıllıca olacaktır. Bir çok farklı zamanda birçok farklı cümle yazın. Cümlelerinizi dıştan okuyarak pratik yapın. Sosyalleşebilmek harika bir beceridir ve konuşma yetkinliğinizi otomatik artırır. Arkadaş edinmek, dışarı çıkmak, başkalarıyla vakit geçirmek gibi… Diyelim ki, arkadaşlarınızdan bazıları biraz İngilizce biliyor, bir araya geliyor ve hep beraber “İngilizce saati” yapıyorsunuz, harika olmaz mıydı? Yeni insanlarla tanışmak ve bilgi paylaşımı yapmak birçok açıdan faydalı olabilir. 

Dinlemek de konuşmayı öğrenmek için harika bir destek olabilir. Kelime, telaffuz, aksan ve tonlamayı pekiştirmek için birçok farklı yol var. Çeşitli podcastler, radyo kanalları, şarkılar, dijital kitaplar ve daha fazlası size yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken şey ilk adımı atmak ve denemek! Söyledikleri şeyi tekrar edin, nasıl konuştuklarını deneyin ve anlayın. Ayrıca, dünyanın her yerinden insanların nasıl konuştuğuna dair bir fikir edinmek için farklı aksanları dinlemeye çalışın.

Wimbledon deneyimine başladığınız anda, size amaçlarınızı başarmak için ihtiyacınız olan tüm araçları ve desteği sağlayacağız. Sadece İngilizceyi akıcı bir konuşmak değil, aynı zamanda kendinize olan güvenle İngilizce düşünme kabiliyetinizi geliştirip, fikirlerinizi başarılı bir şekilde paylaşmak ve hedef dilinizi sınıf dışında etkili bir şekilde paylaşacağınıza inanıyoruz.

Bazı öğrencilerimizin başka bir dili konuşmak ile ilgili söylediklerini burada görebilirsiniz:

“Netflixte İngiliz dizilerini izlemekten zevk alıyorum. Kelime dağarcığımı, cümle yapılarını ve aksanımı geliştirmemde bana yardımcı oluyor.”

“En çok zevk aldığım şeylerden biri ise çevrimiçi dil öğrenme sitelerini kullanarak tamamen yabancı insanlarla farklı konular hakkında konuşmak. Başta biraz utangaçtım ve konuşmaktan kaçındım ama zamanla içimde bir şeyin değiştiğini fark ettim. Günlük olarak başka bir dili konuşma fikrine daha açık olmaya başladım. Elbette hala pratiğe ihtiyacım olduğunun farkındayım.”

“Futbol’a bayılıyorum. İngiliz Premier Lig’ini ergenlik zamanımdan beri izliyorum. Böylece İngilizcemin ve aksanımın yıllar içinde nasıl geliştiğini farkettim.”

“İngilizce şarkılar dinlerken, sözleri açıyorum ve dinlerken aynı zamanda onları okuyorum. Bu İngilizcemi geliştirme ve telaffuzunu bilmediğim kelimeleri öğrenmemde bana yardımcı oldu.”

“Telaffuzum için bir İngilizce kelime veya cümle duyduğumda bunu tekrar ediyorum. Bu gerçekten çok yardımcı oluyor. Anlamasam bile İngilizce altyazısız filmler izliyorum.”

“Benim en iyi methodum boş vaktimde, örneğin uyumadan önce ya da seyahat ederken kendimle İngilizce konuşmak.”

“Genelde arkadaşlarımla Discord üzerinden konuşuyorum. Her zaman iyi olmasa da bazen yararlı olabiliyor. Ayrıca İngilizce podcastler dinliyorum çünkü bazı aksanları anlamak gerçekten zor olabiliyor. Ek olarak, İngilizce alt yazılı oyunlar da çok iyi.”

“İngilizce yazdığım bir günlüğüm var ayrıca daha önce izlediğim dizileri bir kez daha Türkçe altyazı yerine İngilizce altyazılı izliyorum.”

“Bazen İngilizce düşünme ve kendimle İngilizce konuşmaya çalışıyorum. Cümleleri veya kelimeleri karıştırdığımda sözlükten kontrol ediyorum. Reverse Context’i yardımcı uygulama olarak kullanıyorum.”

“Genellikle İngilizce filmler izliyorum. Ayrıca çok çabuk sıkıldığım için İngilizce uygulamalar kullanıyorum çünkü bunlar benim için eğlenceli.”