İngilizce konuşma tekniklerini öğrenmek için buradasınız. Bu harika!

Ne de olsa İngilizce dünyanın lingua franca‘sı, yani ana dilleri farklı olan insanların iletişim kurmak için kullanabileceği ortak bir dil.

İngilizce sayesinde, birbirinden tamamen farklı ana dilleri olan kişiler —örneğin ana dilleri Urduca, Fransızca ve Japonca olan üç insan—oturup birlikte sohbet edebilirler.

Siz de, haklı olarak, İngilizce konuşma tekniklerinden faydalanarak bu dili daha iyi konuşmak istiyorsunuz. İngilizce artık pek çok ülkeyi ve kültürü kapsayacak kadar yayıldı ve bu dili iyi konuşabilmek kariyer ve sosyal yaşam anlamında pek çok kapıyı açabilir. İngilizce bilmekle ilgili kariyer olarak aklınıza yalnız İngilizce çeviri yapmak gelmesin! İngilizce bilmek artık pek çok meslek için neredeyse bir ön şart ve iş arayışlarında ve kariyer basamaklarında sizi bir adım öne çıkartacak bir beceri halini aldı.

İngilizcede ne kadar akıcılık kazanırsanız o kadar ilginç, heyecan verici ve derin sohbetler edebilirsiniz.

Akıcı İngilizce konuşmak, seyahat etmek, yurt dışında okumak ve çalışmak gibi yaşamınıza zenginlik katacak deneyimler yaşamanızı sağlar, üstelik yalnızca Amerika’da değil, İngilizcenin yaygın olarak konuşulduğu pek çok başka ülkede de.

Dünya ayaklarınızın altında.

Başka bir iyi haber de, İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek için sınıf arkadaşlarına ya da stresli derslere girmeye artık gerek olmaması. Hem eğlenip hem de yeni bir dili konuşmayı öğrenmek kesinlikle mümkün.

Sözcükleri doğru telaffuz etmek, düzgün ve etkili konuşmak için olmazsa olmaz bir beceridir, fakat her şey bundan ibaret değildir. Bu yazı sizi temel unsurların ötesine taşıyarak iletişim yetkinliği kazandıracak önerilere götürecek.


Sağlam Bir Temel İnşa Edin

İngilizcede kendinizi etkili ve güzel bir şekilde ifade etmek istiyorsanız, zengin bir kelime hazinesine sahip olmalı ve kelimeleri doğru telaffuz etmelisiniz. Bunları başarmanız için de tekniklerimiz var.

1. Kelime hazinenizi genişletin

Her Gün Yeni Kelimeler Öğrenin

Her geçen gün yeni kelimeler biriktirmek kelime hazinenizi genişletmenin iyi bir yoludur. Kendinize makul bir hedef belirleyin; bu hedef günde üç kelime ya da on kelime olabilir.

Vaktiniz ancak günde bir kelime öğrenmeye yetiyorsa bile, yine de denemeye değer. Her gün bir kelime öğrenerek yıl sonunda 365 yeni İngilizce kelime öğrenmiş olacaksınız.

Bu sayıyı kendinize sık sık hatırlatmak için bir yere yazın. Eğer bir öğrenme partneriniz varsa, hedefinizi onunla da paylaşın, böylece o da gelişiminizi takip edebilir.

Günlük alışkanlıklarınıza bağlı olarak, İngilizce haberler, şarkılar ve TV programları yeni kelimeler öğrenmek için iyi kaynaklardır. Hangi teknikleri kullanacağınız biraz da ilgi alanlarınıza bağlı. Eğer müzik dinlemeyi seviyorsanız, şarkı sözlerine dikkat edin ve bilmediğiniz kelimeleri bir yere not edin. Şarkılarda pek çok kullanışlı İngilizce kelime, söz öbeği ve ifade geçer, bu yüzden İngilizce şarkılar, İngilizce öğrenmek için harika kaynaklardır. Aynı şeyi FluentU videolarıyla da yapabilirsiniz. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsiniz.


Kelimeleri Söz Öbekleri ve Kalıplaşmış Parçalar Halinde Öğrenin

Bu çok faydalı kelime öğrenme tekniklerinden biridir. Kelimeleri gruplar halinde öğrenmek önemlidir. Örneğin, içecekleri şu şekilde öğrenebilirsiniz: A glass of wine (bir kadeh şarap), a pint of beer (bir büyük bardak bira), a cup of tea (bir fincan çay), a pot of coffee (bir demlik kahve), vb. Bu söz öbeklerini öğrenmek, yalnızca wine (şarap), beer (bira), tea (çay) ve benzeri kelimeleri öğrenmekten daha iyidir.

Birbirleriyle ilgili kelimeleri öğrenmek de sizin için faydalı olabilir. Örneğin, ayın dört ana dört de ara evresi vardır: New moon (yeni ay) waxing crescent (yükselen hilal), first quarter (ilk dördün), gibbon / waxing gibbous (yükselen şişkin ay), full moon (dolunay), gibbon / waning gibbous (alçalan şişkin ay) ve third quarter (son dördün) ve waning crescent (alçalan hilal). Tüm bu sekiz evreyi bir arada öğrenmek daha etkilidir.


2. Telaffuzunuzu iyileştirin

Çok sayıda kelime biliyor olabilirsiniz, fakat bunları doğru söyleyemezseniz, kimse sizi anlamaz. Bu durumda, kelimeleri hatırlayabilmek için boşa zaman harcamışsınız gibi gelir, öyle değil mi?

Macmillan ve Merriam-Webster gibi çevrimiçi sözlükleri kullanırken, söylenişinden emin olmadığınız sözcüklerin telaffuzlarını kontrol etmek için küçük hoparlör simgesine tıklayın. Youtube’da İngilizce telaffuz öğretme videoları da bulabilir ya da English Pronunciation Pod veya size Amerikan İngilizcesi telaffuzunu pek çok yönden öğretecek American English Pronunciation gibi podcast’leri de dinleyebilirsiniz.

Daha zorlayıcı şeylere hazır olduğunuzda, İngilizce tekerlemeleri deneyin. Burada birkaç örnek bulabilirsiniz. Şahsen ben, “The Two Ronnies” isimli programdan Fork handles (kürek sapları) skecini seviyorum. Bu skeçte gördüğünüz konuşma, günlük sohbetlerin tipik bir örneği olmayabilir fakat size konuşma İngilizcesinin zenginliğini gösterecektir. Üstüne üstlük, sizi epey güldürecektir.


3. İngilizcenin doğal akışını öğrenin

Sözcükleri ayrı ayrı düzgün söyleyebilmek harika bir şey, fakat akıcı konuşmanın sırrı cümlelerin akışında yatıyor. İngilizcenin doğal akışını öğrenmek için önerdiğimiz teknik şu: Şiir okurken, melodik bir şarkıyı dinlerken ya da iyi bir komedi dizisi izlerken, aşağıdakilere dikkat edin:

Bağlar. Ana dili İngilizce olanların kelimeleri nasıl bağladığına dikkat edin. Daha iyi bir akış sağlamak için ne yapıyorlar? İki sesi birleştirebilir, bir sesi yutabilir (ortadan kaldırabilir) ya da değiştirebilirler.

Kısaltmalar. Kısaltmalar, iki kelimenin kısaltılarak bir araya getirilmiş halidir. Örneğin:

I + am = I’m

he + will = he’ll

they + have = they’ve

do + not = don’t

Vurgu. Kelimelerde vurgulu heceler ve cümlelerde de vurgulu kelimeler vardır.

Ritim. Ritim, vurgunun, kısaltmaların ve bağların genel sonucudur. İngilizcenin çıkışları, inişleri, yani müzikal özellikleridir.

İngilizce Konuşma Becerilerinizi Geliştirecek Teknikler

Artık sağlam bir temele sahip olduğunuza göre, bazı teknikleri İngilizce konuşma becerilerinizi bilemek için kullanabilirsiniz.


4. Konuşmaları tekrarlama (speech shadowing)

Kısacası, shadowing denen bu teknik taklitle ilgilidir. Ana dili İngilizce olan birinin bir şeyi nasıl söylediğini dinler ve onu taklit etmeye çalışırsınız.

En sevdiğiniz altyazılı videoyu seçin. Bu videonun izlemekten zevk alacağınız bir şey olduğundan emin olun, çünkü bir sonraki önerimiz, onu…

Defalarca dinleyin. Genel içeriği ve akışı iyice anlamak için videoyu bir kez dinleyip altyazılarını okuyun. Videoyu tekrar oynatırken, bir sonraki aşamayı tamamlayın.

Konuşmacıyı cümle cümle tekrar edin. Oynatın. Dinleyin. Durdurun. Konuşun. Kaydedin (bu tercihe bağlı). Konuşma biçimini olabildiğince taklit etmeye çalışın. Eğer yaptığınız çalışmayı kaydetmeyi seçerseniz, kendi konuşmanızla orijinal konuşmayı karşılaştırabilirsiniz. Yalnızca kendi sesinizi dinleyip farklar ve benzerliklere de eleştirel bir gözle bakabilirsiniz. Bu adımı videonun sonuna kadar tekrar edin.


5. Kendi kendinize konuşun

Kendi kendinize yüksek sesle İngilizce konuşun. Kendinize, “Shall we go get a glass of water?” (“Gidip bir bardak su alalım mı?”) gibi bir öneriden tutun, “I need to do a load of laundry today,” ( “Bugün bir makine çamaşır yıkamam gerek.”) gibi bir hatırlatmaya kadar her şeyi söyleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, elinize İngilizce bir kitap alıp birkaç sayfasını sesli okuyabilirsiniz. Bu alıştırma okumanızı yavaşlatabilir, ancak İngilizce konuşmanızı hızlandıracaktır.

Aynı zamanda kendinizi kaydedebilir, kaydı dinleyebilir ve yanlış telaffuz ettiğiniz sözcükleri saptayabilirsiniz. Eğer mümkünse, ana dili İngilizce olan birinin kaydı dinleyip size geribildirim vermesini de isteyebilirsiniz.


6. İngilizce Düşünün

İngilizce düşünürseniz, günlük sohbetlerde söyleyeceğiniz şeyleri düşünüp cevap vermeniz çok daha az zaman alır. Söyleyeceklerinizi kafanızda çevirmenize gerek kalmaz!

İngilizce günlük tutmak, İngilizce düşünmeye başlamak için iyi bir yoldur. Yazdıklarınızın kusursuz olmasına gerek yok, burada amaç, duygu ve düşüncelerinizi İngilizce olarak gittikçe daha az çaba sarf ederek ifade edebilmeniz.


7. Bir hikayeyi İngilizce olarak yeniden anlatın

Bir hikayeyi İngilizce olarak yeniden anlatarak meydan okumamızı bir adım daha ileriye taşıyın. Başkalarının düşüncelerini kendi kelimelerinizde İngilizce olarak anlatın.

Ben olsam, kendi kültürümden bilindik bir hikayeyle başlardım. Çevirinizin yalnızca kelimeleri değil bütün retorik ve kültürel nüansları da içermesi gerektiğini unutmayın.

Alternatif olarak, basit bir İngilizce hikayeyi farklı kelimelerle yeniden anlatmayı seçebilirsiniz. Temelden başlayın, bir masal ya da fabl okuyun. Sonra bunu kendi kelimelerinizle anlatmaya çalışın. Bu alıştırma her