Dil Öğrenmek için Basit İpuçları ve Taktikler

Yeni bir dili gayretle ve verimli bir şekilde öğrenmenin ilk adımlarından biri, sadece sürece değil, kendinize de bir bağlılık göstermektir. Kaç defa yalnızca birkaç hafta devam ettikten sonra bırakmak üzere yeni bir hobiye ya da spora başladınız? 

İngilizce ya da herhangi bir dili öğrenmek zaman ve gayret ister. Bizler Wimbledon Language Academy’de tutku ve özveri sahibi olan herkesin öğrenebileceğine inanıyoruz. 

İşte dil öğrenme yolculuğunuz boyunca size yardımcı olacak bazı ipuçları...

1- Neden Öğrendiğinizi Belirleyin; 

O halde kendinize sorun; bu dili öğrenmemin amacı nedir? Profesyonel bir amaç için mi ihtiyaç duyuyorum? Ya da belki de yurt dışına seyahat etmek ve iletişim kurmak için mi? Eğitim hayatım için mi? Yoksa yalnızca kendime belirlediğim kişisel hedefler için mi? Bir dili öğrenmek istememizin veya buna ihtiyaç duymamızın birçok önemli nedeni vardır ve bir amaç belirlemek yürüdüğünüz bu yolda size rehberlik edecektir. Motivasyonunuzu bulun. 

2- Kendinizi Zorlamayın; 

Bir dil öğrenirken, bazı insanlar genellikle ilk birkaç haftayı dilbilgisi, okuma, dinleme ve dilin tüm yönleriyle beyinlerine aşırı yükleme yaparak geçirirler. Yavaşlayın! Temponuzu bulun. Kendi çalışma programınızı oluşturun. Eğer başlangıçta fazla yoğun bir çalışma yaparsanız ilerleyen haftalarda kendinizi sıkılmış olarak bulma olasılığınız artacaktır. Kaplumbağa ve tavşanın hikayesini hatırlıyor musunuz? - Yavaş ve kararlı olan yarışı kazanır.  

3- Aktif Olarak Pratik Yapın; 

Hem ders zamanı hem de kendi kendine çalışma, bir dili öğrenmenin önemli parçalarıdır, ancak iş aktif olarak pratik yapmaya geldiğinde nasılsınız? Daha fazla iletişim ve bağlantı kurmamız, öğrendiklerimizi uygulamamız gerekmektedir. Wimbledon LA’de İngilizceyi öğrenmenin yollarından en önemlisinin iletişim olduğuna inanıyoruz bu nedenle de bütün öğrencilerimiz için ücretsiz konuşma etkinlikleri oluşturuyoruz. Başka bir dilde sosyalleşme eğlenceli olduğu kadar eğiticidir. 

4- Keyifli ve Eğlenceli Kaynaklardan Faydalanın; 

Günümüzde kaynaklara ulaşmak kolay fakat hepsi gerçekten faydalı mı? Dilbilgisine hâkim olmak ve kelime haznemizi genişletmek önemlidir fakat bu her daim bir ders kitabından sağlanmak durumunda değildir. İzlemekten keyif alacağınız film ve diziler bulun ve bunları hedef dilde seyredin. Çoğu yayın platformu dinleme dilini olduğu gibi altyazıları da değiştirme olanağını bizlere sunar, bundan faydalanın. Patlamış mısırınızı ve kolanızı hazırlayın ve öğrenmeye başlayın. 

5- Meraklı Olun; 

Soru sormak aklınızdaki karışıklıkları çözmenin en etkili yoludur. Cesurca soru sorabilen öğrencilerin sınıflarında olması Wimbledon’daki öğretmenlerimiz için hayranlık duyulasıdır. Bir şeyleri bilmeme hissi canımızı sıkabilir; bazen Google bizlere istediğimiz cevabı vermeyebilir. Eğer bir konu hakkında tereddütleriniz varsa, eğer bir şeyler kafanıza oturmuyorsa bizlere sorun. 

İkna edici değil mi? İşte bazı eğitmenlerimizin tavsiyeleri; 

DOĞA - Dinleme yapmak dil öğreniminde anahtardır. Dinleyebildiğiniz kadar dinleyin. Eğer bir dinleme pratiği yapmak istiyorsanız çeşitli film ve dizileri altyazı olmadan izleyebilirsiniz. Eğer anlama üzerine bir pratik yapmak istiyorsanız altyazılardan faydalanabilirsiniz. 

REBECCA - Konuşmadan önce dilbilgisi hakkında çok fazla düşünmeyin! Hatalar yapın ve hatalarınızdan dersler çıkartın. Söylemek istediklerinizi karşı tarafa aktarmak ‘future perfect progressive’ yapısıyla mı yoksa ‘simple past’ yapısıyla mı cümle oluşturacağınızı hesaplayarak beklemekten çok daha faydalıdır. Ne söylemek isterseniz söyleyin, cesur olun! 

SAMIR -  İngilizceye olan bakış açınızı değiştirin. Seviyeleri atlamak için çalışmak yerine belki de İngilizceyi tıpkı anadilinizi öğrendiğiniz gibi doğal bir yolla öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle yalnızca sınav odaklı olmayı bırakıp kendinize İngilizce öğrenebileceğiniz doğal bir çevre yaratabilirsiniz. Buna telefonunuzun dilini değiştirmekle başlayabilir, günlük olarak dinleme ve konuşma pratikleri yapabilirsiniz. Öğrenmenin hayat boyu olduğunu seviyeler ve sınavlardan ibaret olmadığını hatırlamalısınız. 

ALINA -  Kendinizi İngilizce ile çevreleyin. İngilizceyi hayatınızın bir parçası haline getirmek için yollar bulun. Alışveriş listenizi İngilizce yazabilir, İngilizce gazeteleri okuyabilir, İngilizce televizyon programları izleyebilir ve İngilizce günlük tutabilirsiniz. 

ELİF -  ‘Simple present’ yapısını anlamı, yapısı ve telaffuzu ile iyi bir şekilde anlamak sizlere cümle kurmak için gereken alt yapıyı sağlayacak. Eğer yapıyı yeterince çalışırsanız, bu size konuşmanızda özne-fiil tutarlılığını anlamanıza, akıcılık ve doğruluk kazanmanıza yardımcı olacaktır. Zamanla, birleşik ve karmaşık cümleleri oluşturup nasıl yapılacağını öğrenmeye başlayacaksınız.

LACHYN -  Kelime öğrenmenin ve dinleme yapmanın en keyifli yöntemlerinden biri televizyon programları ve diziler izlemektir. Bu dizi ve programlarda izlediğiniz karakterleri taklit etmek düzgün bir telaffuz kazanmanızda da yardımcı olacaktır. Yalnızca filmi ya da diziyi durdurun ve söylenen şeyleri söylendiği gibi tekrar edin.