İngilizce konuşmak, yabancı dil öğrenmek ve bu konuda sürekli kendini geliştirmek artık neredeyse bir ihtiyaç oldu diyebiliriz. İngilizce artık yalnızca akademik hayatınızda değil, gündelik yaşamınızda da ihtiyaç duyabileceğiniz bir dil. Dünyayı gezerken, uluslararası şirketlerdeki kariyer olanaklarını keşfetmek isterken ya da terfi almak isterken her zaman İngilizce ve hatta ikinci yabancı dil eğitimine ihtiyacınız bulunuyor.

Her ne kadar kişiler bu eksikliğin farkında olsa da gündelik hayatınıza İngilizce’yi entegre etmek için sadece akademik dil bilgisi ezberi yapmanız ne yazık ki yetmiyor. Gündelik kelimeleri öğrenmek, bunları konuşma pratiklerinize dahil etmek İngilizce eğitiminizi çevrenize çok daha profesyonel göstermenize yardımcı olabilir! İngilizce dilinin renkli ve zengin bir yapısı vardır, ancak sadece resmi ve standart terimlerle sınırlı kalmak, gerçek hayattaki iletişimde sizi eksik bırakabilir.

Hatta gündelik hayatta kullanılan kelimeleri öğrenerek, yurt dışı seyahat ve eğitimlerinizde de çok daha özgüvenli olabilirsiniz. İşte size İngilizce’yi ana dilinizmiş gibi konuştuğunuzu hissettirecek, az bilinen, gündelik İngilizce terimler ve kelimeler!

Blimey!: Bu ifade İngilizlerin gündelik konuşmalarında sıklıkla kullanılan fakat eski bir kelimedir. Hatta bu sebeple Harry Potter kitaplarını orijinal dilinden okursanız birkaç sayfada bir bu kelime ile karşılaşmanız mümkündür. “Blimey!” Genellikle şaşkınlık, hayret ve şok durumlarına tepki olarak kullanılabilir. Aslında Türkçe’deki “yok artık!” ya da “vay canına!” gibi de düşünebilirsiniz. Bu terim, eski de olsa İngiliz argosunun renkli ve samimi yönlerini yansıtarak konuşmanıza daha doğal bir hava katmanın iyi bir yolu olabilir.

• “Blimey, what a lot of food in there!”

Gobsmacked: Bu kelime de tıpkı Blimey gibi büyük bir şaşkınlığa uğramışlığı ifade eder. Fakat bu kelime “Blimey!” gibi bir nida havasında değildir. Bu ifade, sıradan bir şaşkınlık ifadesinden daha fazlasını içerir ve genellikle beklenmeyen bir durum karşısında duyulan şok, hayranlık ve hatta bazen de gurur hissiyatını içerebilir. Yani Türkçede daha çok “şok oldum!” ya da “nutkum tutuldu!” şeklinde kullanılabilir. İngilizcenizi zenginleştirmek için öğrenmeniz gereken, az bilinen kelimelerden biridir.

• “I was gobsmacked and had to sit down because these were the days when 85,000 was a lot of money.” Times, Sunday Times (2014)

Dodgy: Bu kelime, İngilizce dilinde şüpheli bir durumu ya da kişiyi ifade etmek için sıklıkla kullanılır. "Dodgy" terimi, köken olarak "dodge" kelimesinden türemiştir, ki bu da kaçınmak veya sıyrılmak anlamına gelir. Bu nedenle, "dodgy" terimi, bir durumun ya da kişinin tam anlamıyla ele geçirilemeyen, anlaşılamayan veya kaçınılması gereken bir öğe içerdiğini ifade eder. Örneğin bir iş ile ilgili “dodgy” terimi kullanıldığında, o işin kişiye güven vermediği, hatta belki biraz da risk içerdiği anlamına gelir.

• “Capitalism has a lot of dodgy ethics to be explored.” The Guardian (2019)

Bob’s Your Uncle: Bu ifade İngilizce dilinin renkli ve zenginliğini ortaya koyan terimlerden biridir. Bu terimi bilmeniz ve kullanmanız aslında İngilizce konusunda oldukça ileri seviyede olduğunuzu gösterebilir. "Bob's your uncle" ifadesi, bir şeyin tamamlanmasının veya bir sorunu çözmenin kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini dile getirmenin bir yoludur. Örneğin, bir arkadaşınıza bir tarif verdikten ve o kişi adımları tamamladıktan sonra "Bob's your uncle!" denirse bu, tarif edilen yemeği yapmanın ne kadar kolay olduğunu vurgular. Aslında biraz Türkçe’deki “tereyağından kıl çeker gibi” terimine benziyor değil mi?

Terimin etimolojik kökeni de oldukça ilginçtir. Kesin olarak bilinmemekle birlikte bu terim genellikle 19. yüzyıl İngiltere'sindeki siyasi ilişkilere dayandırılır. Birkaç farklı hikaye, Birleşik Krallık Başbakanı Robert Cecil'in, "Bob," olarak anılmasının ve akrabalarını siyasi konularda öne çıkarmasının ardında yatıyor olabilir.

• “Just put the water in the pot, after it starts to boil, throw the pasta in, after 8-10 minutes, drain the pasta and flavor it; Bob’s your uncle! You’ve made a pasta.”

Fuddy-Duddy: İngilizce dilinde sıkça karşılaşılan fakat dil öğrenirken pek çok kişinin gözden kaçırdığı kelimelerden biri de “fuddy-duddy”dir. Bu terim sıklıkla eski kafalı, çağa ayak uyduramayan kişileri tanımlamak için kullanılır. Bir fuddy-duddy genellikle teknolojik yeniliklere, çağdaş modaya veya değişen toplumsal normlara direnen bir figür olarak düşünülür. Türkçedeki “eski kafalı” ile doğrudan aynı anlama geliyor diyebiliriz.

• “They think I'm a fuddy-duddy because I don't approve of piercing.”

Bamboozle: İngilizce dilinde sıkça karşılaşılan ancak pek çoğumuzun günlük konuşmalarda kullanmaktan kaçındığı argo kelimelerden biri olan "bamboozle", birini kandırmak, şaşırtmak veya tuzağa düşürmek anlamına gelir. Bu terim biraz mizahi bir ton içerdiği için genellikle eğlenceli bir anlamda kandırmak anlamına gelir. Dolayısıyla kullanılması, İngilizce dilinde iletişim kurarken ortama renklilik getirmenizi sağlayabilir.

• “They got back to power by bamboozling the people about their real intentions.” Hansard Archive

Knick-knack: Bu terim genellikle ev içerisindeki küçük süs eşyalarını ve dekoratif objeleri tanımlamak için kullanılır. Üst düzey İngilizce bilginizi ortaya çıkarmak için cümleler içerisine serpiştirebileceğiniz, gündelik kullanılan terimlerden biridir.

• “He was on the fireplace mantel when the maid came to dust and attempted to pass himself off as a knick-knack but sneezed when he was dusted.” Wikipedia

İngilizcenizi üst düzey gösterecek, kullandığınızda sanki resmi dili İngilizce olan bir ülkede doğmuşsunuz havası uyandıracak terimlerden bazıları bunlardır. Bu terimlerin kimini eskimiş ve unutulmaya yüz tutmuş olsa da bazıları gündelik konuşmalarda sıklıkla kullanılmaya devam eder.

İngilizce öğrenmek ve yabancı dil eğitimleri almak dil bilgisi kurallarını ezberlemekten çok daha fazlasını gerektirir. Dolayısıyla bu tür sık kullanılan terimlere aşina olmanız, yurt dışında eğitim ya da seyahat amacıyla gittiğinizde daha özgüvenli olmanızı, yerel halkla daha iyi iletişim kurmanızı sağlar. Resmi bir dil konuşmaktan çok daha fazlasını yapmak için sık kullanılan terimlere göz gezdirebilir, İngilizceyi oldukça doğal bir şekilde konuşabilirsiniz!